Thursday, 13 August 2020|پنج شنبه، 23 مرداد، 1399|لا اله الا الله الملک الحق المبين|افراد آنلاین: 39 نفر

چرا رادیواکتیو در چرنوبیل باعث مرگ گیاهان نشد؟

تاریخ انتشار: جمعه، 28 تير، 1398 علمی ، گزارشهای علمی
+ A -

یکی از مهم‌ترین فاجعه‌های کره زمین که در حدود 33 سال قبل اتفاق افتاد، حادثه هسته ای چرنوبیل است، اما هم اکنون شاهد بازگشت حیات گونه‌های حیوانی و جانوری در منطقه هستیم.

چرنوبیل به کلمه‌ای تاریخی که یادآور یک فاجعه بزرگ بوده، تبدیل شده است؛ فاجعه هسته‌ای سال 1986 میلادی که اخیرا هم در یک سریال تلویزیونی محبوب با نام چرنوبیل به نمایش عموم رسید، باعث ایجاد هزاران سرطان شد و یک منطقه وسیع پرجمعیت در ابعاد 2600 کیلومتر مربع را تبدیل به شهر ارواح کرد، اما حیات در منطقه تخلیه‌شده چرنوبیل پایان نیافت.

دلایل بازگشت حیات به چرنوبیل

اینطور که پیداست، گرگ‌ها، گرازهای وحشی و خرس‌ها به جنگل‌های سرسبز اطراف نیروگاه هسته‌ای قدیمی بازگشته‌اند. همچنین پوشش گیاهی نابود نشده و حتی در بیشتر مناطقی که تحت تاثیر رادیواکتیو قرار گرفتند هم بعد از سه سال، گیاهان شروع به رشد کردند. فاجعه هسته‌ای می‌تواند باعث مرگ انسان و حیوانات زیادی شود، اما چگونه گیاهان هیچ واکنشی به فاجعه هسته‌ای نشان نداند و به حیات خود ادامه دادند؟

ابتدا برای پاسخ به این سوال باید بدانیم که چگونه مواد رادیواکتیوی می‌توانند بر روی سلول‌های زنده تاثیر بگذارند؟ مواد رادیواکتیو چرنوبیل، ناپایدار هستند، زیرا دائما از ذرات با انرژی بالا و امواجی که ساختارهای سلولی را خراب می‌کنند یا تولید مواد شیمیایی واکنشی که به ساختار سلول‌ها حمله می‌کنند، ایجاد می‌شود.

اکثر بخش‌های سلول در صورت آسیب‌دیدگی می‌توانند جایگزین شوند، اما DNA را می‌توان به عنوان یک استثناء حیاتی و مهم معرفی کرد. در دوزهای بالای تابش رادیواکتیو، DNA منحرف شده و باعث مرگ سریع سلول‌ها خواهد شد. توجه داشته باشید که دوزهای پایین‌تر تابش رادیواکتیو می‌تواند خسارت بیشتری در شکل جهش‌هایی که موجب تغییرات سلولی می‌شوند، ایجاد کند، به عنوان مثال، ممکن است موجب ایجاد سرطان، تکثیر غیرقابل کنترل و گسترش آن به سایر قسمت‌های بدن شود. لازم به ذکر است که این اتفاق در حیوانات مرگبار خواهد بود، زیرا سلول و سیستم بدن حیوانات، انعطاف‌پذیر نیست.

بیولوژی حیوانات را به عنوان یک ماشین پیچیده در نظر بگیرید که در آن، تمام سلول‌ها هدف مشخصی دارند و باید در کنار هم برای زنده ماندن تلاش و همکاری داشته باشند؛ انسان نمی‌تواند بدون مغز، قلب و ریه‌ها را مدیریت کند، اما گیاهان به صورت انعطاف‌پذیر و منسجم توسعه پیدا خواهند کرد و از آن جایی که توانایی حرکت ندارند، گزینه‌ای به غیر از وفق دادن خود با شرایط هم در اختیار نخواهند داشت. توجه داشته باشید که میزان رشد ساقه و ریشه گیاهان به تراز سیگنال‌های شیمیایی سایر بخش‌های گیاه و مواردی همانند دما، آب و مواد مغذی بستگی دارد. اینطور که پیداست، تقریبا تمام سلول‌های گیاهی برخلاف سلول‌های حیوانی، توانایی ایجاد سلول‌های جدید را دارند و این مربوط به انواع گیاهان است، به همین دلیل است که یک باغبان می‌تواند قلمه‌های گرفته‌شده از گیاهان را به ثمر برساند؛ گیاهان می‌توانند سلول یا بافت‌های مرده را بسیار راحت‌تر از حیوانات جایگزین کنند و تفاوتی میان آسیب‌های ناشی از اتفاقات فیزیکی یا تشعشعات رادیواکتیوی وجود ندارد.

با این که تشعشعات رادیواکتیوی و آسیب‌های DNA می‌توانند باعث ایجاد تومور در گیاهان شوند، اما به لطف دیواره‌های محکم اطراف سلول‌های گیاهی، سلول‌های جهش‌یافته نمی‌توانند سرطان را از یک بخش به بخش دیگر گیاه انتقال دهند؛ این تومورها در اکثر موارد نمی‌توانند باعث مرگ گیاه شوند، زیرا گیاه می‌تواند راه‌هایی برای فعالیت در اطراف بافت ناقص ایجاد کند. بد نیست بدانید که علاوه بر قابلیت انعطاف‌پذیری در برابر تابش رادیواکتیو، بعضی گیاهان در منطقه چرنوبیل از مکانیسم‌های اضافی به منظور محافظت از DNA خود استفاده کردند، شیمی آن را تغییر دادند و در نهایت توانستند خود را در برابر آسیب‌های بیشتر، مقاوم سازند.

زندگی در چرنوبیل در حال رشد بوده و جمعیت بسیاری از گونه‌های گیاهی و جانوری، حتی بیشتر از قبل فاجعه چرنوبیل در حال شکل‌گیری است. با توجه به فاجعه هسته‌ای چرنوبیل و کوتاه شدن شدن زندگی انسان‌هایی که با این اتفاق، ارتباط داشتند، این تجدید حیات امکان دارد شما را متعجب کند. تابش رادیواکتیو می‌تواند تاثیرات بسیار مخربی بر روی زندگی گیاهان و حیوانات داشته باشد، اما امکان شکوفایی زندگی مجدد هم وجود دارد.

بد نیست بدانید که مسئولیت ناشی از تابش رادیواکتیو در چرنوبیل به مراتب کمتر از خسارت‌هایی‌ست که با حضور انسان در این منطقه، ایجاد می‌شد. فاجعه چرنوبیل، میزان واقعی تاثیرات زیست محیطی حضور ما در سیاره زمین را نشان می‌دهد؛ انسان با دور شدن از چرنوبیل باعث شد تا شرایط برای بازگشت طبیعی منطقه فراهم شود.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

هولیا دیکن بازیگر ترک با لباس عروس در کنار پورسرخهولیا دیکن بازیگر ترک با لباس عروس در کنار پورسرخسریال‌های محرم و صفر ۹۹ معرفی شدندسریال‌های محرم و صفر ۹۹ معرفی شدندماه‌چهره خلیلی به خاک سپرده شد + تصاویرماه‌چهره خلیلی به خاک سپرده شد + تصاویرعمار تفتی ازدواج کرد + تصاویرعمار تفتی ازدواج کرد + تصاویرازگی مولا بزودی ازدواج خواهد کردازگی مولا بزودی ازدواج خواهد کردشوخی دردسرساز با رویا نونهالیشوخی دردسرساز با رویا نونهالیآنجلینا جولی خواستار برکناری قاضی پرونده طلاق خود با برد پیت شد!آنجلینا جولی خواستار برکناری قاضی پرونده طلاق خود با برد پیت شد!مجتبی پوربخش، مجری شبکه ورزش به دلیل شوخی مبتذل از کار اخراج شد!مجتبی پوربخش، مجری شبکه ورزش به دلیل شوخی مبتذل از کار اخراج شد!بازیگر شدن جواد خیابانی سوژه شدبازیگر شدن جواد خیابانی سوژه شدبازیگران غایب فصل دوم سریال عاشقانهبازیگران غایب فصل دوم سریال عاشقانهانتقال رشیدپور به شبکه یک منتفی شد؟!انتقال رشیدپور به شبکه یک منتفی شد؟!گوهر خیراندیش: همه عزیزانم را سرطان از من گرفتگوهر خیراندیش: همه عزیزانم را سرطان از من گرفتماجرای توهین به مریم امیرجلالی + عکسماجرای توهین به مریم امیرجلالی + عکستصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (301)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (301)سوشانت سینگ با قلاده سگش به قتل رسیده است!سوشانت سینگ با قلاده سگش به قتل رسیده است!کاهش وزن چشمگیر ربل ویلسون با رژیم غذایی خاص + تصاویرکاهش وزن چشمگیر ربل ویلسون با رژیم غذایی خاص + تصاویرمحل دفن ماه چهره خلیلی مشخص شدمحل دفن ماه چهره خلیلی مشخص شدماه‌چهره خلیلی درگذشتماه‌چهره خلیلی درگذشتماجرای آقازاده ای که جای احسان علیخانی را گرفتماجرای آقازاده ای که جای احسان علیخانی را گرفتدیزی کولمن خودکشی کرددیزی کولمن خودکشی کردناگفته های امیراحمدی درباره علت ممنوع الکاری اشناگفته های امیراحمدی درباره علت ممنوع الکاری اشروایت بازیگر مشهور لبنانی از انفجار خانه‌اش در حادثه اخیر بیروتروایت بازیگر مشهور لبنانی از انفجار خانه‌اش در حادثه اخیر بیروتمهران مدیری در بیمارستان بستری شدمهران مدیری در بیمارستان بستری شداولین عکس حدیث میرامینی پس از مادر شدناولین عکس حدیث میرامینی پس از مادر شدنپوریا پورسرخ کنار بازیگر زن مشهور ترکیه ای + عکسپوریا پورسرخ کنار بازیگر زن مشهور ترکیه ای + عکس
رضا صادقی از تنگی نفس و روزهای سخت کرونا گفترضا صادقی از تنگی نفس و روزهای سخت کرونا گفترضا صادقی کرونا را شکست داد + عکسرضا صادقی کرونا را شکست داد + عکسبهنام بانی طلسم کنسرت در مشهد را می‌شکند؟!بهنام بانی طلسم کنسرت در مشهد را می‌شکند؟!برگزاری مراسم VMAs در زمان پاندمی کرونابرگزاری مراسم VMAs در زمان پاندمی کروناهمکاری سلنا گومز با شبکه Huluهمکاری سلنا گومز با شبکه Huluاختلالات ریوی محمدرضا شجریان رفع شد؟اختلالات ریوی محمدرضا شجریان رفع شد؟چهره دگرگون شده ادل پس از کاهش وزن شدید + عکسچهره دگرگون شده ادل پس از کاهش وزن شدید + عکسعیدی محسن چاوشی با طعم آزادی + عکسعیدی محسن چاوشی با طعم آزادی + عکسنتیجه آزمایش کرونای احسان خواجه امیری + عکسنتیجه آزمایش کرونای احسان خواجه امیری + عکسادعای مدونا درباره کرونا جنجالی شدادعای مدونا درباره کرونا جنجالی شدمیانجیگری جاستین بیبر میان کانیه وست و کیم کارداشیانمیانجیگری جاستین بیبر میان کانیه وست و کیم کارداشیانماجرای دختر جوانی که خواننده پاپ از اعدام نجاتش دادماجرای دختر جوانی که خواننده پاپ از اعدام نجاتش دادمحسن چاوشی با کمک هوادارانش رکورد زدمحسن چاوشی با کمک هوادارانش رکورد زدبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسعذرخواهی کانیه وست از کیم کارداشیانعذرخواهی کانیه وست از کیم کارداشیانآیا زندگی مشترک کانیه وست و کیم کارداشیان به پایان رسیده است؟آیا زندگی مشترک کانیه وست و کیم کارداشیان به پایان رسیده است؟رپرها مجوز می‌گیرند، رپ نه!رپرها مجوز می‌گیرند، رپ نه!مهاجرت مانی رهنما از ایران به خاطر ترافیک جاده شمال!مهاجرت مانی رهنما از ایران به خاطر ترافیک جاده شمال!کیم کارداشیان برای طلاق اقدام کرد! [به‌روزرسانی]کیم کارداشیان برای طلاق اقدام کرد! [به‌روزرسانی]منفی شدن جواب تست کرونای محسن ابراهیم‌زادهمنفی شدن جواب تست کرونای محسن ابراهیم‌زادهکانیه وست در توییتر جنجال به پا کرده است!کانیه وست در توییتر جنجال به پا کرده است!کیم کارداشیان از دست کانیه وست بسیار عصبانی است!کیم کارداشیان از دست کانیه وست بسیار عصبانی است!اولین سخنرانی انتخاباتی کانیه وستاولین سخنرانی انتخاباتی کانیه وستمهاجرت مانی رهنما و هومن نامداری صحت دارد؟مهاجرت مانی رهنما و هومن نامداری صحت دارد؟مانی رهنما مهاجرت کرد! + عکسمانی رهنما مهاجرت کرد! + عکس
مستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!بازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسبازتاب پیوستن بیرانوند به آنتورپ در صفحه AFC + عکسمهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز