Tuesday, 29 September 2020|سه شنبه، 8 مهر، 1399|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 71 نفر

مروری بر گذشته

دو ترانه تازه ترانه علیدوستی و موج عجیب حملات

تاریخ انتشار: يکشنبه، 29 دي، 1398 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، سینمای ایران
+ A -

اطلاق تهمت هایی مانند" نون به روز خوردن " به هنرمندانی نظیر ترانه علیدوستی درست است؟

ترانه علیدوستی بسیار به ندرت صفحه شخصی شش میلیونی اش را به روز می کند، شاید از همین روست که وقتی به تازگی دو پست پیاپی گذاشت، حسابی خبرساز شد و البته به جهت محتواهای این دو پیام حاشیه های بسیار دید!

پست های اجتماعی گزنده ای که برخی آن را برنتابیده و متاسفانه پا از حیطه ادب بیرون نهاده با فحاشی و کلمات سخیف با آن مقابله کرده اند؛ رویه ای که شوربختانه به عادت بخشی از جامعه ایرانی بدل شده و از مسیر شبکه های مجازی حتی در گستره بین الملل آبرو برای ایرانی باقی نگذاشته است.

دو پست اخیر خانم علیدوستی با واکنش های تند طیفی مواجه شده که به جای تحلیل و بررسی خواستگاه آن ،سعی در تخطئه گوینده دارند.

آنچه این میان عجیب تر به نظر می رسد اطلاق تهمت هایی مانند" نون به روز خوردن " به هنرمندانی نظیر ترانه علیدوستی است که نشان می دهد فحش دهندگان یا کم ترین شناختی از برخی از هنرمندان ندارند یا همین طور چشم بسته و کور همه را ترور شخصیتی می کنند؛ این مطلب در پی راستی آزمایی چنین تهمتی ست تا تلنگر کوچکی باشد بر افکار عمومی برای بازشناسی اتاق فکرهایی که در پی دور کردن هنرمندان از مردم هستند.

کافی ست شما نام ترانه علیدوستی را جستجو کنید و ببینید او چه سهمی از تلویزیون و امکانات حکومتی دولتی برده و از چه زمانی آرا و اندیشه اش چنین شده است.

فحش دهندگان فراموش کرده اند ترانه علیدوستی نزد خانواده های ایرانی صاحب شناسنامه است و اندیشه و منش او را می شناسند.

خانم علیدوستی از معدود بازیگران ایران است که خانواده ایرانی با او احساس نوستالژیک دارد؛

۱۸ سال پیش خانم علیدوستی در نقش دخترک نوجوان "من ترانه ۱۵ ساله دارم" حرف به روزی درباره زن امروزین طرح کرد که همچنان ما به ازای خارجی دارد، و همچنان در جامعه شناختی زن معاصر ایران قابل مطالعه است: دخترکی که ناگهان قد می کشد و با وجود همه دشواری ها و سدها حق بدیهی خود را مطالبه می کند؛ این فیلم به لطف ساختار خوب و روانی قصه اش بسیار در خانواده ایرانی دیده شد...

وعدگاه دیگر ترانه خانم با خانواده های ایرانی به سال ۱۳۹۴ و انتشار سریال شهرزاد برمی گردد که برای سه سال متمادی، آن دوشنبه های طلایی را رقم زد، آنجا هم او نقش زن ساختار شکنی را آفرید که چارچوب های تنگ مرد سالاری و سنتی ایران دهه ۴۰ را برنمی تابید و تلاش می کرد در زمانه ای که زن دیده نمی شد و در مناسبات اجتماعی سیاسی به کل حضور نداشت، ردی از خود بر جای گذارد...

سومین نقطه عطف ترانه اما در متن زندگی واقعی شکل گرفت، در حالی که حضور در مراسم اسکار برای هر سینماگری در دنیا یک خواب،یک رویا، یک آرزوی دست نیافتنی محسوب می شود او به احترام ایرانی از چنین موقعیت ممتازی صرف نظر کرد: فیلم "فروشنده" اصغر فرهادی، نامزد بهترین فیلم خارجی زبان اسکار شد و گروه تدارک سفر می دید که دستور دونالد ترامپ مبنی بر لغو صدور ویزا برای مهاجران هفت کشور از جمله ایران صادر شد؛ ترانه علیدوستی در اعتراض و واکنش به این تصمیم و با نژادپرستانه خواندن این اقدام در صفحهٔ توئیتر خود اعلام کرد که در مراسم اهدای جوایز اسکار در لس‌آنجلس شرکت نخواهد کرد.

خبر اعتراض ترانه علیدوستی پنجشنبه هفتم بهمن ۱۳۹۵ خورشیدی در بسیاری از رسانه‌های معتبر جهان از نیویورک‌تایمز گرفته تا گاردیَن و هالیوود ریپورتر بازتاب یافت. آسوشیتدپرس خبر را با این تیتر منتشر کرد: " بازیگر زن ایرانی اسکار را در اعتراض به ترامپ تحریم کرد."

به دنبال این اعلام، وی در گفتگویی ایمیلی با نیویورک تایمز شرکت کرد. وی در این گفتگو خاطرنشان کرد:

«تصمیم گرفتم حتی اگر بتوانم در این مراسم شرکت نکنم، چون این مرا عمیقاً متأثر می‌کند که می‌بینم مردم معمولی هموطنم از دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شوند در حالی که این حقِ قانونی‌شان است.»

جالب اینکه طیفی که امروز به او فحاشی می کند دقیقا سه سال پیش او را تقدیس می کرد. هر چند که خیلی زود پس از تشکیک در سرمایه پشت سریال شهرزاد دوباره توپخانه علیه ترانه خانم نشانه رفت.

_ تحریم ۷ ساله و سیمرغ و سه جایزه بین المللی برای فقط ۱۷ فیلم!

پست اخیر علیدوستی درباره تحریم جشنواره فیلم فجر برخی را برآشفته کرده است.

او نوشته بود :

"شش سال حتی به عنوان مهمان هم به جشنواره فجر نرفتم. امسال هفتمین سال است. خوشحالم که امروز ماهیت این پروپاگاندای غیرسینمایی و دولتی برای تعداد زیادی از همکارانم روشن شده. با افتخار در کنار آنها، بعد از این هم فجر و افتخاراتش را به اهل خودش واگذار می‌کنم."

تصمیم شخصی خانم بازیگر در حالی ست که او با وجود سن کم و ایفای نقش فقط در ۱۷ فیلم توانسته سیمرغ جشنواره فیلم فجر را برای "من ترانه ۱۵ سال دارم" و دیپلم افتخار برای "چهارشنبه سوری" کسب کند. غیر از این سه جایزه بین المللی و ۱۴ بار نامزدی کارنامه درخشان و مثال زدنی برایش ساخته که کم تر بازیگر ایرانی در ۳۶ سالگی به آن رسیده است.

پست تحریم جشنواره از سوی ترانه ، سینما دوستان را متعجب نکرد آنها می دانستند او سال هاست میانه خوبی با جشنواره فیلم فجر ندارد از این رو برخی روزنامه نگاران معتقدند طیف تندرو نه به جهت یادآوری این قهر چندین ساله بلکه به جهت پست قبلی او " شهروند نیستیم..." خشمگین و عصبانی است. حال آنکه به نظر می رسد ماجرا مربوط به امروز و دیروز نیست و استیصالی که سبب این حجم از فحاشی شده عقبه دارد.

چرا ترانه علیدوستی همیشه سیبل تندروها است؟

در ماجرای سریال شهرزاد در میان آن همه بازیگر و عوامل ساخت، ترانه علیدوستی همیشه یکی از نخستین نام هاست که تندروها می گویند باید دستمزدی که گرفته را پس دهد. در حالی که نام هایی با تجربه و بزرگ در این سریال کم نبودند و طبیعی ست آنها می بایست ابتدا نام آنها قید ش.

رسانه های وابسته به این تندروها هجمه ای عظیم در این باره راه انداختند و در حالی که اختلاس های چندین میلیارد دلاری و گرانی های افسار گسیخته روی اعصاب مردم بود چنان القا می کردند گویا همه مشکل مملکت همین دستمزد خانم علیدوستی و همکارانش بود.

در این میان البته صداهای متفاوتی هم بود، از جمله حسین هاشم پور ،روزنامه نگار که در بخشی از ویدئو

" اگر ایرانی این کار را می کرد چه به روزش می آوردند" گفته است :

" ... میلیارد تیلیارد حیف و میل می شود، فلانی در رفته کانادا، اون یکی به کجا، آن وقت همه مشکل مملکت این است که این پنج تا بازیگر چرا این قدر دستمزد گرفته اند، جوک سال هم این است که برخی همه هم و غم شان این است بازیگران فلان سریال بیایند پول هایی که گرفتند را پس بدهند، انگار یک خانه ای ساخته شده چند سال بعد معلوم می شود پول ساخت خانه از محل ناصواب بوده، حالا برویم به کارگر، بنا و نجار بگوییم پول زحمتی که کشیدید را پس دهید..."

و آن را در قالب ویدئو کوتاه " کوتاه ترین دیوار ایران" منتشر کرد.

اما چرا ترانه علیدوستی به اصطلاح کتک خورش ملس است و هر حرکت او را بر نمی تابند.

چنان که پیش تر گفته شد کافی ست نام او را جدی تر جستجو کنید.

مثلا در صفحه شخصی ترانه علیدوستی می توانید مصاحبه تصویری او با خانم شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور را ببینید که در خصوص مطالبات زنان ایران چیزهایی می گویند که رسما فشار خون دوستان تندرو را به سقف می چسباند.

یا خانم علیدوستی درباره پرهیز جدی اش از کار با تلویزیون می گوید:

"من در تلویزیون بازی نمی‌کنم. چون معتقدم یک خیانت فرهنگی است. قبلاً هم گفته‌ام. انتخاب کرده‌ام. حتی سریال‌های سطح بالاتر ما نهایتاً دستخوش یک جهت‌گیری بی‌موردی در پخش می‌شوند. من کسانی را که در تلویزیون کار می‌کنند قضاوت نمی‌کنم ولی مردم حق دارند قضاوت کنند. ما در این جایگاه قرار داریم که قضاوت شویم."

و دیدگاه های خاص او درباره زنان که با خوانش مورد علاقه برخی طیف ها همخوانی ندارد. علیدوستی یکی از طرفداران جریان فمینیسم است. او در صفحه شخصی خود در اینستاگرام، در دفاع از این دیدگاه خویش نوشت:

"اگر سوءتفاهم یا واهمه‌ای از این کلمه دارید به جای اتکا به روایت رسانه‌هایی که عمری است اخبارمان را تحریف و روند رسیدن اطلاعات به ما را مهندسی می‌کنند، از گوگل استفاده کنید. خودتان تحقیق کنید و اگر فمینیسم همان فرقهٔ عقده‌گشایانهٔ مردستیز و خانمان براندازی بود که در گوش ما خواندند، باز آن را پس بزنید."

این فاصله گذاری های آگاهانه ترانه علیدوستی با خوانش های رایج از او بازیگر اندیشه ورز متفاوتی ساخته که شاید این وجهه اش کم تر در جامعه ایرانی بازتاب داشته است، از این روست که هر چه به او بچسبد نون به نرخ روز خوردن با هیچ چسبی به او نمی چسبد.

همین مطلب و همین تردید کافی ست تا افکار عمومی در خصوص دیگر هنرمندان هم رصد کند و فریب نفرت پراکنی اتاق فکرهایی را نخورد که مهندسی شده سیلابی از کامنت راه می اندازند و با اغراض طیفی و جناحی در پی مخدوش کردن چهره هنر و هنرمند هستند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حمله تند و تیز بهنوش بختیاری به سحر زکریا + عکسحمله تند و تیز بهنوش بختیاری به سحر زکریا + عکسعباس جوانمرد درگذشت + واکنش اصغر فرهادیعباس جوانمرد درگذشت + واکنش اصغر فرهادینجات مهران رجبی از کرونای بی رحم و در حد مرگ + عکسنجات مهران رجبی از کرونای بی رحم و در حد مرگ + عکسدو بازیگر اصلی بچه مهندس۴ معرفی شدنددو بازیگر اصلی بچه مهندس۴ معرفی شدندسلمان فرخنده بازیگری که صدا و چهره‌اش شبیه خسرو شکیبایی استسلمان فرخنده بازیگری که صدا و چهره‌اش شبیه خسرو شکیبایی استفاجعه در بالیوود | یپیکا پادوکونه بازجویی شدفاجعه در بالیوود | یپیکا پادوکونه بازجویی شدتاکیوشی یوکو، بازیگر زن مشهور سینمای ژاپن خودکشی کرد!تاکیوشی یوکو، بازیگر زن مشهور سینمای ژاپن خودکشی کرد!هادی حجازی‌فر در نقش شهید باکری + عکسهادی حجازی‌فر در نقش شهید باکری + عکسکنایه عمو پورنگ به قیمت عجیب پراید + عکسکنایه عمو پورنگ به قیمت عجیب پراید + عکساعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیریاعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (306)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (306)کنایه محسن تنابنده به خبر خوش رئیس‌جمهور + عکسکنایه محسن تنابنده به خبر خوش رئیس‌جمهور + عکسیارا شهیدی به لایو اکشن پیترپن پیوستیارا شهیدی به لایو اکشن پیترپن پیوستگلوی سوشانت سینگ را فشار داده و او را خفه کرده‌اند!گلوی سوشانت سینگ را فشار داده و او را خفه کرده‌اند!دیا میرزا، بازیگر سلام بمبئی تحت تعقیب قرار گرفت!دیا میرزا، بازیگر سلام بمبئی تحت تعقیب قرار گرفت!روایت مهران رجبی از کرونای زجرآورروایت مهران رجبی از کرونای زجرآوردخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟دخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟سام درخشانی پدر شد + عکسسام درخشانی پدر شد + عکسزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیبیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویربیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویرماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشسریال حضرت موسی به کجا رسید؟سریال حضرت موسی به کجا رسید؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰
اجرایی که حمید هیراد را منقلب کرداجرایی که حمید هیراد را منقلب کردخشم و اعتراض محسن چاوشی: تا ابد صدای محرومان خواهم ماندخشم و اعتراض محسن چاوشی: تا ابد صدای محرومان خواهم ماندخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کروناخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کرونارهام هادیان خواننده ماکان بند به کرونا مبتلا شدرهام هادیان خواننده ماکان بند به کرونا مبتلا شدبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتکانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگی
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز