Wednesday, 30 September 2020|چهارشنبه، 9 مهر، 1399|يا حي و يا قيوم|افراد آنلاین: 63 نفر

مروری بر گذشته

دخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟
دخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟
سریال حضرت موسی به کجا رسید؟
سریال حضرت موسی به کجا رسید؟
اعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیری
اعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیری
خبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کرونا
خبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کرونا
فال روزانه – 30 شهریور 1399
فال روزانه – 30 شهریور 1399
قرص ضد بارداری یک ماهه ساخته شد
قرص ضد بارداری یک ماهه ساخته شد
عنوان بهترین بازیکن و گل هفته آسیا به استقلالی‌ها رسید
عنوان بهترین بازیکن و گل هفته آسیا به استقلالی‌ها رسید
فاز نخست تاکسی پرنده از مهر ۹۹ در ایران آغاز خواهد شد
فاز نخست تاکسی پرنده از مهر ۹۹ در ایران آغاز خواهد شد
ماجرای تحویل دنا پلاس اتوماتیک به نمایندگان مجلس چه بود؟
ماجرای تحویل دنا پلاس اتوماتیک به نمایندگان مجلس چه بود؟
دلایلی که نشان می‌دهد شما از خمیردندان اشتباهی استفاده می‌کنید!
دلایلی که نشان می‌دهد شما از خمیردندان اشتباهی استفاده می‌کنید!
پیشخوان روزنامه ها – 3 مهر 1399
پیشخوان روزنامه ها – 3 مهر 1399
ساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسی
ساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسی
پیشخوان روزنامه ها – 5 مهر 1399
پیشخوان روزنامه ها – 5 مهر 1399
ریحانه پارسا با بافت مو و میکاپ متفاوت + تصاویر
ریحانه پارسا با بافت مو و میکاپ متفاوت + تصاویر
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 3 مهر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 3 مهر 1399
پیشخوان روزنامه ها – 31 شهریور 1399
پیشخوان روزنامه ها – 31 شهریور 1399
اقتصاد ایران با چه شرایطی به سال ۱۴۰۰ پا می‌گذارد؟
اقتصاد ایران با چه شرایطی به سال ۱۴۰۰ پا می‌گذارد؟
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 5 مهر 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 5 مهر 1399
از امروز پوشش حجاب در عربستان آزاد و اختیاری شد
از امروز پوشش حجاب در عربستان آزاد و اختیاری شد
فال روزانه – 5 مهر 1399
فال روزانه – 5 مهر 1399

روایت الیف شافاک نویسنده ترکیه‌ای از علایق ادبی‌اش/ کاش شمس تبریزی را می‌دیدم

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 2 بهمن، 1398 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان جهان
+ A -

الیف شافاک نویسنده مشهور ترکیه‌ای و خالق رمان "ملت عشق" از زندگی شخصی و ادبی‌اش می‌گوید.

"الیف شافاک" نویسنده مشهور ترکیه‌ای و خالق رمان "ملت عشق" که برای نگارش رمان "۱۰ دقیقه و ۳۸ ثانیه در این جهان عجیب و غریب" موفق شده بود به فهرست نهایی جایزه ادبی "بوکر" سال ۲۰۱۹ راه‌ یابد چندی پیش با نشریه "نیویورک‌تایمز" به گفت‌وگو نشست.

بخشی از این گفت‌وگو که توسط خبرگزاری ایسنا ترجمه شده را در ادامه می‌خوانید.  

در قفسه کنار تخت‌خواب‌تان چه کتاب‌هایی قرار دارند؟

در بازه‌های زمانی متفاوت کتاب‌های مختلفی را مطالعه می‌کنم، اما معمولا همزمان  یک کتاب داستانی و یک کتاب غیرداستانی را روی میز کنار تخت‌خوابم قرار می‌دهم.

کتاب مورد علاقه شما که تاکنون کسی چیزی درباره آن نشنیده چیست؟

"زابل یسایان" فمینیست، رمان‌نویس  و اندیشمند ارمنستانی، نویسنده‌ای با نبوغ بالا و زنی بود که بسیار فراتر از عصر خود محسوب می‌شد. "در قلب ویرانه‌ها"ی این نویسنده تاریخچه‌ای مهم و جان‌سوز محسوب می‌شود. همچنین نویسنده‌های تحسین‌برانگیز بسیاری وجود دارند که در سرزمین مادری‌شان شناخته‌شده هستند، اما آثارشان هنوز به زبان‌های دیگر ترجمه نشده و هنوز در جهان شناخته نشده‌اند. یکی از این نمونه‌ها "ناتالیا گینزبورگ" است.

آثار کدام نویسنده، رمان‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس، منتقد، روزنامه‌نگار یا شاعر را بیش از هر فرد دیگری تحسین می‌کنید؟

من نویسندگانی را تحسین می‌کنم که چه در نوشتار و چه در محتوای آثارشان خطر را به جان می‌خرند. من برای نویسندگانی که شجاعت این را دارند که برخلاف جریان حرکت کنند و کسانی را که از این‌که هر سال به یک سبک مشخص  بنویسند ممانعت می‌کنند، تحسین می‌کنم. رمان‌نویس‌ها، روزنامه‌نگاران و شاعران بسیاری وجود دارند که عمیقا برای‌شان احترام قائل‌ام و برایم اهمیتی ندارد یک نویسنده مشهور هستند یا یک نویسنده کتاب‌اولی. فعالیت در جایگاه هر کدام از این نویسنده‌ها چالش‌های خود را دارد.

نویسندگان ترک محبوب شما چه کسانی هستند؟  آیا نویسندگان ترکی هستند که آن‌قدر که باید شناخته‌شده نیستند؟

"هزاره‌ای از ادبیات ترک" اثر "طلعت حلمان" اثری بی‌نظیر و زیبا است که اثر مناسبی برای شروع محسوب می‌شود. مطالعه آثار "ناظم حکمت" برای درک ستم و سختی رسیدن به آزادی ضروری است. "مدونا با پالتو پوست" اثر "صباح‌الدین علی" نیز چند سال پیش به زبان انگلیسی منتشر شد و آن را می‌توان اثری بی‌نظیر توصیف کرد.

آیا تاکنون کتابی شما را به کسی نزدیک‌تر کرده یا میان شما و فردی فاصله انداخته است؟

من معتقدم هر کتابی که مطالعه کرده‌ام من را به فرد دیگری نزدیک کرده است. تعداد بسیار بسیار کمی کتاب وجود دارد که آرزو می‌کردم هیچ‌گاه مطالعه نکرده بودم‌شان.

قهرمان و ضدقهرمان‌های داستانی محبوب شما چه کسانی هستند؟

"اورلاندو"‌ قهرمان محبوب ابدی من است و من این حقیقت را که "‌ویرجینیا وولف"  آن کتاب را یک زندگی‌نامه عنوان کرده نیز دوست دارم. همچنین "‌جی گتسبی" را به عنوان ضدقهرمان محبوبم انتخاب می‌کنم. "‌گتسبی بزرگ" کتابی تحسین‌برانگیز است که باید در طول زمان بارها مطالعه شود.

اگر قرار بود تنها یک کتاب رانام ببرید که شما را به فردی که امروز هستید تبدیل کرده، کدام اثر را انتخاب می‌کنید؟

"‌اورلاندو" نوشته "ویرجینیا وولف". تا زمانی که این کتاب را نخوانده بودم نمی‌دانستم می‌شود تا این حد از عناصر آزادی و جسارت در نوشتن استفاده کرد. اگر بتوانم تقلبی کوچک بکنم، "‌مثنوی معنوی" از "مولانا" را نیز به پاسخ سوال شما اضافه می‌کنم. یک اثر غربی و یک اثر شرقی.

اگر قرار بود نویسنده‌ای را ملاقات کنید چه زنده و چه درگذشته چه کسی را انتخاب می‌کردید؟ و دوست داشتید چه چیزی را درباره او بدانید؟

دوست داشتم "باروخ اسپینوزا"‌ (فیلسوف مشهور هلندی) را ملاقات کنم. طرز فکر او حیرت‌آور است. بی ‌نظیر است که بتوانم "جیمز بالدوین" را نیز ملاقات کنم. زمانی که آثارش را مطالعه می‌کنم یا به صدایش گوش می‌دهم احساساتی می‌شوم. و در آخر دوست داشتم "شمس تبریزی" را ملاقات کنم. حضور هر سه آن‌ها کنار هم بی‌نظیر خواهد بود

دوست دارید چه کسی زندگی‌نامه شما را بنویسد؟

نویسنده‌ای با نکته‌سنجی و درک بالا از فرهنگ‌های مختلف؛ کسی که به معنای حقیقی تابع بشریت باشد.

برای مطالعه چندباره یک اثر همواره به کدام کتاب رجوع می‌کنید؟

در درجه نخست آثار "هانا آرنت". من برای مطالعه آثار او بارها رجوع می‌کنم. صدای او بسیار مهم و متاسفانه بسیار مرتبط با شرایط کنونی ماست.  مطالعه چندباره آثار "چسواو میوش" را نیز دوست دارم. سپس نوبت به "امیل چوران" می‌رسد. شاید "چوران"‌ این فیلسوف رومانیایی برای برخی از مخاطبان غربی زیادی افسرده‌کننده باشد ولی برای مخاطبانی از بالکان، آناتولی و خاورمیانه، صدای او صدای میانه‌روی است.

از مطالعه نکردن کدام آثار شرمنده‌اید؟

واقعا نمی‌دانم. اگر کتابی وجود داشته باشد که از مطالعه نکردنش خجالت‌زده‌ام، آن را مطالعه خواهم کرد. به‌علاوه این موضوع خجالت‌آور نیست. کتاب‌های بسیاری وجود دارند و ما باید به مطالعه کردن ادامه دهیم؛ این تنها چیزی است که اهمیت دارد.

کتاب بعدی که قصد دارید مطالعه کنید چیست؟ 

من در میانه مطالعه "زیرزمین" نوشته "‌رابرت مک‌فارلین" هستم که اثری زیباست.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

حمله تند و تیز بهنوش بختیاری به سحر زکریا + عکسحمله تند و تیز بهنوش بختیاری به سحر زکریا + عکسعباس جوانمرد درگذشت + واکنش اصغر فرهادیعباس جوانمرد درگذشت + واکنش اصغر فرهادینجات مهران رجبی از کرونای بی رحم و در حد مرگ + عکسنجات مهران رجبی از کرونای بی رحم و در حد مرگ + عکسدو بازیگر اصلی بچه مهندس۴ معرفی شدنددو بازیگر اصلی بچه مهندس۴ معرفی شدندسلمان فرخنده بازیگری که صدا و چهره‌اش شبیه خسرو شکیبایی استسلمان فرخنده بازیگری که صدا و چهره‌اش شبیه خسرو شکیبایی استفاجعه در بالیوود | یپیکا پادوکونه بازجویی شدفاجعه در بالیوود | یپیکا پادوکونه بازجویی شدتاکیوشی یوکو، بازیگر زن مشهور سینمای ژاپن خودکشی کرد!تاکیوشی یوکو، بازیگر زن مشهور سینمای ژاپن خودکشی کرد!هادی حجازی‌فر در نقش شهید باکری + عکسهادی حجازی‌فر در نقش شهید باکری + عکسکنایه عمو پورنگ به قیمت عجیب پراید + عکسکنایه عمو پورنگ به قیمت عجیب پراید + عکساعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیریاعتراض شدید سحر ذکریا به مهران مدیریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (306)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (306)کنایه محسن تنابنده به خبر خوش رئیس‌جمهور + عکسکنایه محسن تنابنده به خبر خوش رئیس‌جمهور + عکسیارا شهیدی به لایو اکشن پیترپن پیوستیارا شهیدی به لایو اکشن پیترپن پیوستگلوی سوشانت سینگ را فشار داده و او را خفه کرده‌اند!گلوی سوشانت سینگ را فشار داده و او را خفه کرده‌اند!دیا میرزا، بازیگر سلام بمبئی تحت تعقیب قرار گرفت!دیا میرزا، بازیگر سلام بمبئی تحت تعقیب قرار گرفت!روایت مهران رجبی از کرونای زجرآورروایت مهران رجبی از کرونای زجرآوردخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟دخالت صداوسیما در سریال جیران حسن فتحی | ۹۹ فردوسی‌پور به کجا رسید؟سام درخشانی پدر شد + عکسسام درخشانی پدر شد + عکسزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیزمان پخش آخرین سریال سیروس گرجستانیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیساخت فیلم جدید درباره حضرت عیسیبیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویربیوگرافی ازگه ازپیرینچی بازیگر ترک + تصاویرماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشماجرای مهاجرت و ازدواج الهام چرخنده از زبان خودشسریال حضرت موسی به کجا رسید؟سریال حضرت موسی به کجا رسید؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟مشکل گربه بهنوش طباطبایی است؟برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰برندگان جوایز امی سال ۲۰۲۰
اجرایی که حمید هیراد را منقلب کرداجرایی که حمید هیراد را منقلب کردخشم و اعتراض محسن چاوشی: تا ابد صدای محرومان خواهم ماندخشم و اعتراض محسن چاوشی: تا ابد صدای محرومان خواهم ماندخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کروناخبر تازه از وضعیت خواننده ماکان‌بند پس از ابتلا به کرونارهام هادیان خواننده ماکان بند به کرونا مبتلا شدرهام هادیان خواننده ماکان بند به کرونا مبتلا شدبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشبهانه کیم کارداشیان برای جدایی از همسرشخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیخبر تازه از سلامت شجریان در آستانه ۸۰ سالگیبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتبهرام نازمهر خواننده پاپ ایرانی بر اثر کرونا درگذشتکانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!کانیه وست اعلام کرد به تیلور سوئیفت کمک خواهد کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!توییت جدید کانیه وست طرفدارانش را نگران کرد!ماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسماجرای کشف حجاب در خودروی امید نعمتی خواننده گروه پالت + عکسمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشمانی رهنما از صداوسیما حذف شد | پس لرزه مهاجرت آقای خواننده و همسرشدرخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!درخواست ندا یاسی از محمد رضا فروتن درباره تکذیب تغییر جنسیت!بیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوبیانیه‌ جمعی از شاگردان آیدین آغداشلوادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!ادعای روزنامه کیهان: این خواننده‌ها پول مردم را بالا کشیده‌اند!پخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردپخش صدای خواننده زن از مناره‌های مسجد جنجال به پا کردمانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!مانی رهنما پس از مهاجرت از ایران: ایران خسته کننده است و آینده ای ندارد!وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟وضعیت سلامت شجریان در منزل چگونه است؟سریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردسریال اتهامات تجاوز جنسی به محسن نامجو رسید و او هم تکذیب کردکیتی پری مادر شدکیتی پری مادر شدلاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!لاله صبوری، آیدین آغداشلو را به آزار جنسی متهم کرد!آیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنمآیدین آغداشلو: هر نوع تحمیل جنسی را محکوم میکنممحمدرضا شجریان راهی منزل شدمحمدرضا شجریان راهی منزل شدانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیانتقاد مجری تلویزیون از محسن چاوشی + واکنش تند محسن چاوشیمحمدرضا شجریان هوشیار شدمحمدرضا شجریان هوشیار شدخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگیخبر خوش از شجریان در آستانه تولد ۸۰ سالگی
فیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استفیلم زندگی زلاتان ابراهیمووچ در راه استمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودمستند زندگی دیوید بکهام ساخته می‌شودرابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!رابطه دوباره کلوئی کارداشیان و تریستان تامپسون!مهاجرت علی کریمی به کانادامهاجرت علی کریمی به کاناداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خداشکایت دیگو مارادونا از کارگردان فیلم دست خدابوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسبوسه وریا غفوری و دخترش در قرنطینه + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسعلیرضا نیکبخت واحدی داماد شد + عکسغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهغزل حکیمی فرد ملی پوش شطرنج تابعیت سوییس را پذیرفت + تکذیبیهعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوز