Tuesday, 26 May 2020|سه شنبه، 6 خرداد، 1399|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 38 نفر

مروری بر گذشته

اطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفت
اطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفت
کنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشی
کنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشی
گلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!
گلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!
علیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شد
علیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شد
تصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اش
تصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اش
برندگان جایزه عکاسی طنز حیات وحش ۲۰۲۰
برندگان جایزه عکاسی طنز حیات وحش ۲۰۲۰
از اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!
از اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!
شباهت ساقی حاجی پور، بازیگر جوان ایرانی به آدری هپبورن + تصاویر
شباهت ساقی حاجی پور، بازیگر جوان ایرانی به آدری هپبورن + تصاویر
فال روزانه – 31 اردیبهشت 1399
فال روزانه – 31 اردیبهشت 1399
سایپا کوییک و ساینا با افزایش تولید جایگزین پراید می‌شوند
سایپا کوییک و ساینا با افزایش تولید جایگزین پراید می‌شوند
جکی چان در کنار مردم هندوستان
جکی چان در کنار مردم هندوستان
کتک کاری گونای موسایوا مدل مشهور و همسرش!
کتک کاری گونای موسایوا مدل مشهور و همسرش!
افراد با صحبت‌کردن معمولی هم می‌توانند ویروس کرونا را منتقل کنند
افراد با صحبت‌کردن معمولی هم می‌توانند ویروس کرونا را منتقل کنند
آخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورز
آخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورز
معرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعی
معرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعی
زارا عابدین مدل مشهور پاکستانی در حادثه سقوط هواپیما جان باخت
زارا عابدین مدل مشهور پاکستانی در حادثه سقوط هواپیما جان باخت
شبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکس
شبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکس
محمدعلی کشاورز در بستر بیماری
محمدعلی کشاورز در بستر بیماری
اس ام اس تبریک عید فطر
اس ام اس تبریک عید فطر
حبس و زندان در انتظار ۳ نماینده مجلس دهم
حبس و زندان در انتظار ۳ نماینده مجلس دهم

چرا فیلم تخصصی از زندگی شجریان ساخته نشد؟

تاریخ انتشار: چهارشنبه، 17 ارديبهشت، 1399 سینما، هنرمندان و ورزشکاران ، هنرمندان ایران
+ A -

یک مستندساز می‌گوید هنوز هیچ فیلم مستند تخصصی درباره محمدرضا شجریان ساخته نشده است و این موضوع دلایل متعددی دارد.

محمدرضا شجریان یکی از مهمترین چهره‌های ایران معاصر است که با وجود محبوبیت بسیار در بین مردم، هنوز مستند قابل اعتنایی از زندگی هنری او ساخته نشده است. البته چند مستند با محوریت محمدرضا شجریان در این سال‌ها به نمایش گذاشته شده ولی هیچکدام از این آثار مورد توجه علاقمندان قرار نگرفته و بعضا با نارضایتی فعالان حوزه فرهنگ و هنر کشور نیز همراه بوده است.

​خبرگزاری ایلنا پیرامون این موضوع با حسن نقاشی (مستندساز) که بیش از یک دهه قبل در حال تهیه مستندی از زندگی محمدرضا شجریان بوده، گفتگو کرده کرده است که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید:

محمدرضا شجریان معاصرترین چهره‌‌ی فرهنگ و هنر ایران است که همه مردم با آوازهایش خاطرات مشترکی دارند. به عنوان یک مستندساز کیفیت مستندهای ساخته شده درباره او را چطور ارزیابی می‌کنید؟

به شخصه مستندهایی که از حضور آقای شجریان استفاده کرده‌اند را دیده‌ام و حقیقتا باید بگویم که هیچکدام از این آثار به صورت تخصصی درباره ایشان نبوده است. در هر حال سینمای مستند ایران وظیفه دارد که پرتره‌هایی از فرهیختگان جامعه خود را بسازد.

به عنوان مستندساز متاسفم که در مورد استاد شجریان یک فیلم تخصصی هم ساخته نشده. شاید او راغب نبوده و شاید شرایط و فرهنگ جامعه به‌گونه‌ای بوده که اثری در این‌باره ساخته نشده است. دلیل دیگر هم این است که ما همیشه در یار و یارکشی‌های سیاسی و باورهای غالب در جامعه سعی می‌کنیم که آدم‌ها را تفکیک و دسته‌بندی کنیم. متاسفانه این اتفاق در تمام این سال‌ها رخ داده و به همین دلیل فارغ از اینکه آقای شجریان چه علایق و سلایقی دارند، می‌شد مستندهای تخصصی با حضور خود ایشان ساخته شود که متاسفانه این اتفاق رخ نداده است.

شما هم سال‌ها پیش در حال ساخت مستندی درباره ایشان بودید که هیچ خبری از آن در دسترس نیست. داستان آن فیلم چه بود و سرانجامش چه شد؟

فیلمی که من قرار بود بسازم، هیچگاه به پایان نرسید. در واقع آن فیلم کارگاه آوازی بود در فرهنگستان هنر ایران که یکی از دوستان رسانه‌ای من آنجا کار می‌کرد و به واسطه شناختی که از دغدغه‌های من داشت، به من گفت که ما  کارگاه آوازی داریم که آقای شجریان در آنجا قرار است شاگردانی انتخاب کند و نسل جوان را محک بزند. به من گفت اگر راغب هستی، می‌توانیم از آنها راش‌هایی تهیه کنیم زیرا این تصاویر در آینده به درد خواهد خورد. با این هدف که این تصاویر در آرشیو مرکزی فرهنگستان هنر بماند و در آینده بتوان از اندرزها و توصیه‌های آقای شجریان برای نسل‌های بعدی استفاده کرد، کار را شروع کردیم. این تصاویر در حدود یک سال ضبط شده و من مسئولیت ضبط آنها را داشته‌ام. من این کار را با همکاری چند تصویربردار و صدابردار انجام دادم که در حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ نوار از آن تهیه شده است. اینکه این راش‌ها چگونه و در چه زمانی استفاده شود را نمی‌دانم ولی به نظرم متریال بسیار خوبی است که تمام دانش علمی و تجربی آقای شجریان در آن موجود است.

با وجود اهمیت شجریان در موسیقی آوازی ایران، چرا هنوز مستند با کیفیتی از او ساخته نشده و آیا اهمیت شجریان تنها محدود به موسیقی است؟

به هر حال ما از دهه ۵۰ به بعد فردی داریم به نام شجریان که توانسته در این شرایط بی‌هویت، در موسیقی یک مانایی ایجاد کند. البته دیگرانی هم هستند که باید از آنها یاد کرد. مثل استاد ناظری که واقعا جا دارد ما از ایشان کارهای جدیدی بشنویم. درباره ایشان یک فیلم ساخته شده است. البته ارتباط جماعت جوان با آقای شجریان که یک پیر جهان‌دیده است، خیلی نزدیک نبوده ولی شاید ارتباط آقای ناظری با جوان‌ها باعث شده مستند درباره او زودتر ساخته شود. حرف من این است که می‌شود شرایطی فراهم کرد تا آقای شجریان برای ما به‌عنوان الگوی موسیقایی معرفی شود. کلیپ و مصاحبه بسیاری از او داریم ولی هیچکدام از مستندهای ساخته شده از او تخصصی نیستند. 

تا چه اندازه از مستندهایی که جناح‌های مختلف ـ از اوج تا شبکه بی بی سی ـ درباره شجریان ساخته‌اند، برخی  با رویکرد محضِ سیاسی و برخی برای تبلیغ ایدئولوژی مدنظر خودشان، به واقعیت نزدیک هستند؟

در مستندهای بیوگرافی که در جهان هم ساخته می‌شود، ما با این قضیه مواجهیم. به‌طور کلی نگرش‌های سیاسی در تمام دنیا موافقان و مخالفان خاص خود را دارد و ما باید این را بیاموزیم و یاد بگیریم و جزو فرهنگ عامه‌مان بشود که زندگی شخصی یک آدم را با هنرش مخلوط نکنیم. بزرگی می‌گوید که هنر فرد با شخصیت هنرمند کاملا متفاوت است. هنر فرد می‌تواند برای جامعه رهنما باشد؛ می‌تواند جامعه را دگرگون کند ولی شخصیت فرد به باورها و اعتقادات فردی او برمی‌گردد و ما بین این دو باید فرق بگذاریم. ما چه در سیاست، فرهنگ و حتی مسائل خیلی کوچک جامعه هنوز به پختگی نرسیده‌ایم که یک میراث‌دار هستیم و نباید سلیقه‌ای با آثار آنها برخورد کنیم.

آیا هیچکدام از مستندهای ساخته شده درباره محمدرضا شجریان، پوشش دهنده هنر او نبوده است؟

قویا همین‌طور است. ماجرا این بوده که هیچکدام از این آثار نتوانسته شجریان را به رخ ما بکشد. فکر می‌کنم که این مردم و علاقمندان به موسیقی هستند که با گوش کردن به آهنگ‌های او می‌توانند آنها را حفظ کنند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

صدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگصدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگجکی چان در کنار مردم هندوستانجکی چان در کنار مردم هندوستانآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاترخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاترمحمدعلی کشاورز در بستر بیماریمحمدعلی کشاورز در بستر بیماریبچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاریبچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)عذرخواهی مهناز افشار برای بازی در فیلم مهمانخانه ماه نوعذرخواهی مهناز افشار برای بازی در فیلم مهمانخانه ماه نوساخت دنباله سریال دنیای شیرین دریاساخت دنباله سریال دنیای شیرین دریاماجرای اهدای عضو شیلا خداداد و عسل بدیعی + عکسماجرای اهدای عضو شیلا خداداد و عسل بدیعی + عکسانتقاد هانده آتایزی از بازیگری کنان ایمیرزالی اوغلو!انتقاد هانده آتایزی از بازیگری کنان ایمیرزالی اوغلو!فیلم مهمانخانه ماه نو از امروز اکران آنلاین خواهد شدفیلم مهمانخانه ماه نو از امروز اکران آنلاین خواهد شدجسد گریگوری تایری بویس بازیگر فیلم گرگ و میش و نامزدش در آپارتمانشان پیدا شد!جسد گریگوری تایری بویس بازیگر فیلم گرگ و میش و نامزدش در آپارتمانشان پیدا شد!به تعویق افتادن مراسم اسکار 2021 به دلیل شیوع کرونا!به تعویق افتادن مراسم اسکار 2021 به دلیل شیوع کرونا!تجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویرتجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویراز سریال جدید سیامک انصاری و جواد رضویان چه خبر؟از سریال جدید سیامک انصاری و جواد رضویان چه خبر؟نظر مروه بولگور در مورد ویژگیهای جالب توجه در مرداننظر مروه بولگور در مورد ویژگیهای جالب توجه در مردانتماشاگران به عصر جدید بازگشتند/ فینال در شب یلداتماشاگران به عصر جدید بازگشتند/ فینال در شب یلداسریالی که جایگزین زیرخاکی می‌شود + عکسسریالی که جایگزین زیرخاکی می‌شود + عکستصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اشتصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اشگلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!گلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!سریال زیرخاکی نیز به سرنوشت پایتخت و نون خ دچار شد!سریال زیرخاکی نیز به سرنوشت پایتخت و نون خ دچار شد!فیلم ایرانی ژاپنی مهناز افشار بزودی اکران می شودفیلم ایرانی ژاپنی مهناز افشار بزودی اکران می شودشبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکسشبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکسشکست سنگین رضا رشیدپور در جذب مخاطب تلویزیون!شکست سنگین رضا رشیدپور در جذب مخاطب تلویزیون!
سامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردسامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیاولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!اولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!بریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددبریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شدنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شداز اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!از اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!اعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریاعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریدیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!دیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!کنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیکنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتحمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!حمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!جدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسجدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسمدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!مدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!نیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدنیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدسرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟سرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟پویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شدپویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شدماجرای تلاوت قرآن و پیام فارسی جنیفر گراوت خواننده زن آمریکاییماجرای تلاوت قرآن و پیام فارسی جنیفر گراوت خواننده زن آمریکاییتغییر چهره باورنکردنی اَدل پس از کاهش وزن 45 کیلوگرمی! + تصاویرتغییر چهره باورنکردنی اَدل پس از کاهش وزن 45 کیلوگرمی! + تصاویرچرا فیلم تخصصی از زندگی شجریان ساخته نشد؟چرا فیلم تخصصی از زندگی شجریان ساخته نشد؟صحبت‌های جالب هم‌تیمی سابق پژمان جمشیدی/ کار پژمان تقلید صدا بودصحبت‌های جالب هم‌تیمی سابق پژمان جمشیدی/ کار پژمان تقلید صدا بودنجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشتنجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشت
علیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹