Tuesday, 26 May 2020|سه شنبه، 6 خرداد، 1399|يا ارحم الراحمين|افراد آنلاین: 46 نفر

مروری بر گذشته

ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!
ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!
فال روزانه – 4 خرداد 1399
فال روزانه – 4 خرداد 1399
واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!
واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 28 اردیبهشت 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 28 اردیبهشت 1399
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)
تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)
برندگان جایزه عکاسی طنز حیات وحش ۲۰۲۰
برندگان جایزه عکاسی طنز حیات وحش ۲۰۲۰
فال روزانه – 30 اردیبهشت 1399
فال روزانه – 30 اردیبهشت 1399
پیشخوان روزنامه ها – 1 خرداد 1399
پیشخوان روزنامه ها – 1 خرداد 1399
جواهرات زیبای کیت‌ بلانشت معروفترین بازیگر استرالیا + عکس
جواهرات زیبای کیت‌ بلانشت معروفترین بازیگر استرالیا + عکس
زارا عابدین مدل مشهور پاکستانی در حادثه سقوط هواپیما جان باخت
زارا عابدین مدل مشهور پاکستانی در حادثه سقوط هواپیما جان باخت
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 1 خرداد 1399
پیشخوان روزنامه های ورزشی – 1 خرداد 1399
پیشخوان روزنامه ها – 30 اردیبهشت 1399
پیشخوان روزنامه ها – 30 اردیبهشت 1399
تجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویر
تجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویر
خبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاتر
خبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاتر
بچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاری
بچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاری
نقد فیلم مهمانخانه ماه نو
نقد فیلم مهمانخانه ماه نو
فال روزانه – 2 خرداد 1399
فال روزانه – 2 خرداد 1399
آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران [به‌روزرسانی]
آخرین آمار ابتلا به کرونا در ایران [به‌روزرسانی]
درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!
درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!
شباهت ساقی حاجی پور، بازیگر جوان ایرانی به آدری هپبورن + تصاویر
شباهت ساقی حاجی پور، بازیگر جوان ایرانی به آدری هپبورن + تصاویر

افراد با صحبت‌کردن معمولی هم می‌توانند ویروس کرونا را منتقل کنند

تاریخ انتشار: دوشنبه، 29 ارديبهشت، 1399 سلامت ، بیماری ها و راه درمان
+ A -

مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد که چگونه قطرات تنفسی تولیدشده درحین گفتگوی معمولی می‌توانند به‌ویژه در محیط‌های بسته در انتقال بیماری مؤثر باشند.

سرفه یا عطسه ممکن است تنها راهی نباشد که افراد عوامل بیماری‌زا نظیر ویروس کرونای جدید را به دیگران منتقل می‌کنند. به‌نقل از مطالعه‌ای تازه، صحبت‌کردن نیز می‌تواند قطره‌هایی چنان کوچک را به بیرون پرتاب کند که قادر به باقی‌ماندن در هوا به‌مدت هشت تا ۱۴ دقیقه هستند. ممکن است به کمک این پژوهش که روز چهارشنبه در نشریه‌ی PNAS منتشر شد، توضیح داد که افراد بی‌علامت یا دارای علائم خفیف چگونه در سکونتگاه‌های بسته نظیر دفاتر، خانه‌های سالمندان، کشتی‌های تفریحی و دیگر فضاهای محدود، دیگران را آلوده می‌کنند.

باوجود اهمیت مطالعه جدید، شرایط آزمایشی آن باید در موقعیت‌های بیشتر در دنیای واقعی تکرار شود و پژوهشگران هنوز نمی‌دانند که چه مقدار ویروس باید از فردی به فرد دیگر منتقل شود تا عفونت رخ دهد. بااین‌حال، یافته‌های پژوهش جدید بر ضرورت پوشیدن ماسک و رعایت دیگر اقدامات احتیاطی در محیط‌های یادشده به‌منظور کاهش انتشار ویروس کرونا تأکید می‌کند.

دانشمندان موافق‌اند که ویروس کرونا در اغلب موارد با قرارگیری درمعرض قطرات بسیار کوچک تنفسی از فرد به فرد منتقل می‌شود. این قطرات وقتی از بدن فرد خارج شوند، معمولا پس از طی فاصله‌ی کمتر از دو متر روی زمین سقوط می‌کنند. قطرات ممکن است روی سطوحی نظیر دستگیره‌ی در بنشینند و سپس افراد با لمس ذرات ویروسی باقی‌مانده، آن‌ها را به صورتشان منتقل کنند؛ اما برخی قطرات می‌توانند در هوا باقی بمانند و افراد آن‌ها را استنشاق کنند.

آزمایش‌های دقیق نشان داده است که سرفه یا عطسه‌کردن چگونه می‌تواند انفجاری از هوای ترکیب‌شده با بزاق یا مخاط تولید کند که درصورت بیمار بودن فرد، قادر است صدها میلیون ذره‌ی ویروسی را به درون هوا بفرستد. یک سرفه می‌تواند نزدیک به ۳ هزار قطره‌ی تنفسی بیرون دهد؛ درحالی‌که با عطسه‌کردن ممکن است تا ۴۰ هزار قطره تولید شود.

پژوهشگران مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی و گوارشی و دانشگاه پنسیلوانیا برای آنکه دریابند چه مقدار قطره درجریان گفتگویی معمولی تولید می‌شود، از داوطلبان خواستند تا واژگان «سالم بمان» را چندین بار تکرار کنند. درحالی که شرکت‌کنندگان در انتهای باز جعبه‌ای مقوایی صحبت می‌کردند، پژوهشگران درون آن را لیزرهای سبز روشن و انفجار قطرات تولیدشده به‌دست افراد را ردیابی کردند.

نور لیزر پراکندگی قطرات را در محیط آزمایشی نشان می‌دهد

اسکن‌های لیزر نشان داد که درحین صحبت، تقریبا ۲۶۰۰ قطره‌ی کوچک در ثانیه تولید شد. وقتی پژوهشگران برپایه‌ی مطالعات پیشین، مقدار و اندازه‌ی قطرات تولیدشده در حجم‌های مختلف را بررسی کردند، دریافتند که بلندتر صحبت‌کردن می‌تواند قطرات بزرگتر و همچنین بیشتری تولید کند. هرچند دانشمندان قطرات گفتاری تولید‌شده به دست افراد بیمار را ثبت نکردند، مطالعات پیشین مقدار دقیق مواد ژنتیکی ویروس کرونا را که می‌توان در مایعات دهان بیماران معمولی یافت کرد، محاسبه کرده‌اند. براساس این یافته، پژوهشگران برآورد کردند که یک دقیقه صحبت‌کردن با صدای بلند می‌تواند دست‌کم هزار قطره‌ی حاوی ویروس تولید کند.

پژوهشگران همچنین دریافتند که هرچند قطرات کوچک به‌محض خروج از دهان فرد دراثر خشک‌شدن کوچک می‌شوند، همچنان می‌توانند به‌مدت هشت تا ۱۴ دقیقه در هوا شناور بمانند. آن‌طور که نویسندگان در مطالعه نوشته‌اند «این مشاهدات تأیید می‌کند که احتمال درخورتوجهی وجود دارد که صحبت‌کردن معمولی به انتقال هوابرد ویروس در محیط‌های محدود منجر شود.»

پژوهشگران ادغان دارند که آزمایش آن‌ها در محیط کنترل‌شده با هوای راکدی انجام شده که ممکن است بازتاب‌دهنده‌ی  آن چیزی نباشد که در اتاق‌های دارای تهویه‌ی مناسب رخ می‌دهد؛ اما آن‌ها همچنان معتقدند که مقادیر گزارش‌شده در پژوهش «به‌طرز محافظه‌کارانه تخمین‌های حد پایین» هستند؛ زیرا برخی افراد بار ویروسی بالاتر دارند؛ بدین معنا که ممکن است قطراتی با چندهزار ذره‌ی ویروسی بیشتر از حد متوسط تولید کنند.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گوید حفظ دست‌کم دو متر فاصله از دیگران می‌تواند به افراد کمک کند تا از تماس با قطرات تنفسی جلوگیری کنند و خطر عفونت را پایین بیاورند؛ اما به‌گفته‌ی بسیاری از دانشمندان، قطرات بسته به فشار پرتاب، دمای محیط پیرامون، وجود جریان هوای احتمالی با توانایی حمل آن‌ها تا مسافت‌های دورتر و دیگر شرایط، می‌توانند بیش از دو متر نیز حرکت کنند. دانشمندان همچنین درحال بحث دراین‌باره هستند که آیا ویروس کرونا قادر است ازطریق قطرات کوچک‌تر از یک‌دهم عرض موی انسان یا آئروسل‌ها نیز منتقل شود، آیا می‌تواند معلق بماند یا ازطریق هوا مسافتی طولانی‌تر را طی کند یا نه.

در مطالعه‌ای دیگر، نویسندگان همین پژوهش اخیر نشان دادند که صرفا بیان برخی حروف می‌تواند مقادیر بسیار چشمگیرتری از ذرات تنفسی را تولید کند. به‌عنوان مثال حرف «th» در واژه‌ی «healty» به‌نحو بسیار موثری قادر به تولید قطرات گفتاری است. مقاله‌ای دیگر که در ماه ژانویه به‌دست پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا دیویس منتشر شد، دریافت که حرف صدادار «e» در واژه‌ی «need» بیش از حرف «a» در واژه‌ی «saw» یا «o» در «mood» قطره‌ی تنفسی تولید می‌کند.

آنچه پژوهشگران هنوز نمی‌دانند این است که آیا تمام قطرات تولیدشده دراثر صحبت، عطسه و سرفه، ذرات ویروسی را حمل می‌کنند؛ آیا همگی به‌یک اندازه عفونی هستند یا مقادیری مشخص از ویروس باید منتقل شود تا فرد با تنفس آن بیمار شود. بااین‌حال، مطالعه‌ی جدید ضرورت رعایت فاصله‌ی فیزیکی از سایر افراد را به‌منظور کمک به کاهش انتشار ویروس کرونا تقویت می‌کند. این پژوهش همچنین بر اهمیت پوشیدن ماسک درهنگام برقراری تعاملات اجتماعی تأکید می‌کند.

لینک کوتاه مطلب:

 ارسال به دوست

نام شما:

ایمیل دوست شما:

ارسال نظر

نظر خود را درباره این مطلب بنویسید ...

گیشه روزنامه

سینما، هنرمندان و ورزشکاران

صدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگصدیقه کیانفر بازیگر تلویزیون درگذشت + علت مرگجکی چان در کنار مردم هندوستانجکی چان در کنار مردم هندوستانآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزآخرین خبر از وضعیت جسمی محمدعلی کشاورزخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاترخبر وزیر ارشاد از بازگشایی سینما، کنسرت و تئاترمحمدعلی کشاورز در بستر بیماریمحمدعلی کشاورز در بستر بیماریبچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاریبچه مهندس خواننده شد/ اولین تک آهنگ روزبه حصاریتصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)تصاویر جدید هنرمندان و بازیگران مشهور ایرانی در اینستاگرام (290)عذرخواهی مهناز افشار برای بازی در فیلم مهمانخانه ماه نوعذرخواهی مهناز افشار برای بازی در فیلم مهمانخانه ماه نوساخت دنباله سریال دنیای شیرین دریاساخت دنباله سریال دنیای شیرین دریاماجرای اهدای عضو شیلا خداداد و عسل بدیعی + عکسماجرای اهدای عضو شیلا خداداد و عسل بدیعی + عکسانتقاد هانده آتایزی از بازیگری کنان ایمیرزالی اوغلو!انتقاد هانده آتایزی از بازیگری کنان ایمیرزالی اوغلو!فیلم مهمانخانه ماه نو از امروز اکران آنلاین خواهد شدفیلم مهمانخانه ماه نو از امروز اکران آنلاین خواهد شدجسد گریگوری تایری بویس بازیگر فیلم گرگ و میش و نامزدش در آپارتمانشان پیدا شد!جسد گریگوری تایری بویس بازیگر فیلم گرگ و میش و نامزدش در آپارتمانشان پیدا شد!به تعویق افتادن مراسم اسکار 2021 به دلیل شیوع کرونا!به تعویق افتادن مراسم اسکار 2021 به دلیل شیوع کرونا!تجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویرتجمع کارمندان صدا و سیما در اعتراض به حقوق دریافتی شان + تصاویراز سریال جدید سیامک انصاری و جواد رضویان چه خبر؟از سریال جدید سیامک انصاری و جواد رضویان چه خبر؟نظر مروه بولگور در مورد ویژگیهای جالب توجه در مرداننظر مروه بولگور در مورد ویژگیهای جالب توجه در مردانتماشاگران به عصر جدید بازگشتند/ فینال در شب یلداتماشاگران به عصر جدید بازگشتند/ فینال در شب یلداسریالی که جایگزین زیرخاکی می‌شود + عکسسریالی که جایگزین زیرخاکی می‌شود + عکستصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اشتصمیم غیرمنتظره الیکا عبدالرزاقی پس از اعلام معلولیت جسمی‌اشگلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!گلشیفته فراهانی: از فساد دوری می‌کنم/ کریس همسورث جنتلمن و جذاب است!سریال زیرخاکی نیز به سرنوشت پایتخت و نون خ دچار شد!سریال زیرخاکی نیز به سرنوشت پایتخت و نون خ دچار شد!فیلم ایرانی ژاپنی مهناز افشار بزودی اکران می شودفیلم ایرانی ژاپنی مهناز افشار بزودی اکران می شودشبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکسشبنم فرشادجو: عکس بی حجاب من را پخش نکنید + عکسشکست سنگین رضا رشیدپور در جذب مخاطب تلویزیون!شکست سنگین رضا رشیدپور در جذب مخاطب تلویزیون!
سامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردسامان جلیلی از موسیقی خداحافظی کردمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیمعرفی تاثیرگذارترین سلبریتی در شبکه‌های اجتماعیاولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!اولین قدم جدی کان یلدیریم و حادیثه برای ازدواج!بریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددبریتنی اسپیرز به دنیای موسیقی بازمی‌گرددنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شدنسیم مقصودلو خواهر امیر تتلو به جرم خوانندگی بازداشت شداز اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!از اعتراف کندال جنر به بیماری اختلال اضطراب تا جریمه سنگین بابت کلاهبرداری!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!ریحانا، خواننده ای که پولش از پارو بالا می‌رود!اعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریاعتراض شدید همسر فرهاد به بنیامین بهادریدیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!دیلان پولت، عکاس مشهور ترک اعتراف کرد پدرم مادرم را کشت!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!درخواست مبلغ 40 هزار دلار توسط پروفسور سمیعی از خانواده بهنام صفوی!کنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیکنایه تند کاوه آفاق به محسن چاوشیانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالانتشار آلبوم سالار عقیلی پس از ۱۹ سالاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتاطلاعات شخصی مدونا و لیدی گاگا لو رفتحمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!حمله تند و تیز مانی رهنما به محسن چاوشی!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!واکنش کیهان به درگیری چاوشی و ابی/ همسر خواننده فراری عصبانی شد!جدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسجدال لفظی محسن چاوشی با همسر ابی + عکسمدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!مدونا خواننده معروف: بدن من ضد ویروس است!نیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدنیک بلیکسکی، خواننده رپ شبانه به قتل رسیدسرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟سرنوشت شکایت شجریان از تلویزیون چه شد؟پویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شدپویان مختاری؛ گرداننده سایت شرط بندی حضرات بت دستگیر شدماجرای تلاوت قرآن و پیام فارسی جنیفر گراوت خواننده زن آمریکاییماجرای تلاوت قرآن و پیام فارسی جنیفر گراوت خواننده زن آمریکاییتغییر چهره باورنکردنی اَدل پس از کاهش وزن 45 کیلوگرمی! + تصاویرتغییر چهره باورنکردنی اَدل پس از کاهش وزن 45 کیلوگرمی! + تصاویرچرا فیلم تخصصی از زندگی شجریان ساخته نشد؟چرا فیلم تخصصی از زندگی شجریان ساخته نشد؟صحبت‌های جالب هم‌تیمی سابق پژمان جمشیدی/ کار پژمان تقلید صدا بودصحبت‌های جالب هم‌تیمی سابق پژمان جمشیدی/ کار پژمان تقلید صدا بودنجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشتنجف دریابندری، نویسنده و مترجم مشهور ایرانی درگذشت
علیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدعلیرضا جاپلقی پارکورکار اینستاگرامی دستگیر شدشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسشوخی علی کریمی با عشق جواد کاظمیان و مونیکا بلوچی + عکسهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزهدیه روز مادر به سبک کریستیانو رونالدو: یک دستگاه مرسدس بنزافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسافشای رابطه جنجالی رونالدو و کیم کارداشیان + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسقرنطینه فوق لاکچری کریستیانو رونالدو + عکسمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمزدک میرزایی دلیل مهاجرتش از ایران را اعلام کردمسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!مسعود اوزیل، از هیجان به دنیا آمدن دخترش تا هدیه فوق العاده گران قیمت به همسرش!واکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش طارمی به استندآپ مهران مدیری درباره رابطه‌اش با سحر قریشیواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسواکنش مهدی طارمی به انتشار تصاویر خصوصی و رفتار برنامه‌های تلویزیونی + عکسکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترکشف حجاب کیمیا علیزاده در یادبود کشته‌شدگان ۷۳۷ بیشترشهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟شهره بیات کشف حجاب کرد و پناهنده شد + پدرش چه گفت؟کریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرکریستیانو رونالدو و ورود به دنیای هنرآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسآپارتمان رویایی رونالدو در ایتالیا + عکسمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانمهدی قائدی؛ غول کوچولوی فوتبال ایرانهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شودهالک ایرانی در برابر هالک برزیلی؛ سجاد غریبی برای اولین مبارزه خود وارد رینگ می‌شوددیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرندیوید بکهام بازیگر شد/حضور در سریال خانواده مدرنانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزانطباق DNA کریستیانو رونالدو با اسناد رسوایی لاس وگاس و اعتراف او به تجاوزجنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!جنجال عکس‌های فوتبالیست و مدل معروف/محمد صلاح زیر تیغ انتقاد!خشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت دومخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولخشن ترین و خونین ترین ورزش های رزمی مدرن | قسمت اولروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردروزی که جکی چان از بروس لی کتک خوردسیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!سیاوش یزدانی؛ غوره نشده، مویز هم نمی‌شوی!او حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مرداو حسن یزدانی است؛ مردِ مردانِ مردپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندپوپک بسامی، اولین دختر وزنه‌بردار ایران در رقابت‌های جهانی تایلندهادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹هادی چوپان؛ شگفتی بزرگ مسترالمپیای ۲۰۱۹